Co warto wiedzieć o kwasie nadchlorowym?
Czym jest kwas nadchlorowy? Jakie są właściwości kwasu nadchlorowego? Kto sięga po kwas nadchlorowy? – to pytania, które pojawiają się bardzo często w wyszukiwarce internetowej. Ty również pragniesz poznać na nie odpowiedzi? W takim razie zachęcamy do krótkiej lektury!
Czym jest kwas nadchlorowy?
Kwas nadchlorowy to najprościej mówiąc nieorganiczny związek chemiczny, który zaliczany jest do najsilniejszych kwasów tlenowych. Zwykle kwas nadchlorowy występuje jako bezbarwny i bezwonny roztwór wodny, który powoduje korozję metali oraz tkanek. Gdy jest gorący, to jest bardzo silnym utleniaczem. Jednak jego roztwory wodne (do około 70% wagowych) w temperaturze pokojowej są na ogół bezpieczne, a to oznacza, że możemy spodziewać się tylko silnych właściwości kwasowych, bez właściwości utleniających.
Rozcieńczony kwas nadchlorowy można otrzymać przez działanie stężonym kwasem siarkowym na nadchlorany, w tym na przykład na nadchloran sodu. W ostatnich latach produkcja kwasu nadchlorowego wzrosła, ponieważ dostrzeżono jego walory i często stosowany jest jako materiał wyjściowy do produkcji czystego nadchloranu amonu, czyli jednego z ważniejszych składników materiałów wybuchowych, a także stałych paliw do rakiet oraz pocisków rakietowych.
Jednak warto też wspomnieć o innym zastosowaniu, ponieważ kwas nadchlorowy sprawdza się w wielu różnych zadaniach. Przede wszystkim mowa tutaj o jego zastosowaniu w chemii analitycznej. To właśnie niewielka rozpuszczalność nadchlorany potasu sprawia, że sprawdza się jako odczynnik do celów analitycznych. Kwas nadchlorowy jest też nieoceniony przy analizie chemicznej do usuwania materiałów pochodzenia organicznego, w tym na przykład z próbek przeznaczonych do analizy zawartości metali ciężkich.
W jego jakże szerokim zastosowaniu znajdziemy również wykorzystanie przy tworzeniu produktów chemicznych, urządzeń elektrycznych, elektroniki oraz urządzeń optycznych.
Jakie są właściwości kwasu nadchlorowego?
Na pewno tak szerokie zastosowanie to efekt tego, że kwas nadchlorowy ma bardzo dobre właściwości. Przede wszystkim warto zauważyć, że to oleista, bezbarwna i bezwonna ciecz, której gęstość w warunkach normalnych wynosi 1,76 g/cm³. Czysty kwas nadchlorowy topi się w −112°C i rozkłada się w 150°C przed osiągnięciem temperatury wrzenia.
Warto też wspomnieć, że łatwo ulega wybuchowemu rozkładowi i to już w niższych temperaturach w obecności śladów substancji organicznych i większości metali, więc należy zachowywać ostrożność przy jego stosowaniu. Jak już było wcześniej wspomniane, kwas nadchlorowy jest silnym utleniaczem i substancją silnie żrącą.